Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak 12M

Jak-12M to samolot wielozadaniowy, zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem A.S.Jakowlewa. Wersję Jaka-12 wprowadzono do produkcji seryjnej w 1955r. Budowany w dużych serjach okazał się niezwykle udanym samolotem, poprawnym i łatwym w pilotażu, odznaczającym się długą żywotnością i prostą obsługą. Model sterowany jest sterem kierunku, wysokości i regulacją obrotów silnika. 

 

Kadłub:
Budowę rozpoczynamy od wykonania ze średnio twardej balsy 3mm bocznych ścianek kadłuba. Używajac żywicy Ep-53 lub distalu od wewnątrz do ścianek bocznych kadłuba przyklejamy listwy sosnowe 4x4 i 3x8mm, pomiędzy te ostatnie (i w części kabinowej) kleimy sklejkę 1mm. Jest bardzo ważne aby podczas łączenia tych elementów nadać bokom kadłuba wygięty kształt, który ułatwi montaż kadłuba. W dalszej kolejności wklejamy wzmocnienia z balsowych listewek 3x5mm. Bardzo precyzyjnie i systematycznie doklejamy na stronie zewnetrznej szczątkowe żeberko ze sklejki 1mm. Zachowując symetrie sklejamy boki za pomoca wręgi 1-4. Wręga 2 jest nacięta i wklejona pod kątem. Półwręgi i rozpórki z balsy 3x10mm łączymy używając wikolu lub kleju cyjanoakrylowego. Pomiędzy wręgi 2 i 4 wklejamy sklejki 3mm, będące "szufladką" dla podwozia. Góra i dół kadłuba-balsa średnia 2mm. Wręgę 1, do której pod odpowiednim kątem mocujemy plastikowe łoże silnika wzmacniamy (z kadłubem) tkanina szklaną lub trójkątnymi listewkami. Osłona silnika z laminatu grubości 1mm, wykonana metodą "traconego styropianu". Z przodu osłony żaluzje silnika zrobione ze sklejkoego pierścienia i pasków blaszki grubosci 0,3mm (z żaluzji okiennych).
Osłona mocowana za pomocą wkrętów do trzech lipowych klocków, a silnik MVVS 4,6cm3 (od 3,5 do 5cm3) cylindrem do dołu; zbiornik paliwa 100ml. Przednia rama kabiny z ukosowanych listewek 3x5mm, przeszklona celuloidem 0,5mm, klejona butaprenem po uprzednim zmatowieniu papierem sciernym powierzchni klejonych. Dostęp do wyposażania rodiowego przez klapkę w kadłubie za podwoziem i odejmowaną ramke przeszklonej kabiny na grzbiecie kadłuba. Serwomechanizmy mocowane na sklejkowej półce w pozycji odwróconej pomiedzy wręgą 2 i 3. Napedy sterów bowdenowe.

 

Skrzydło:
Konstrukcji klasycznej z balsy 2 mm. Jest dostatecznie sztywne z powodzeniem można użyć na nie balsy 1,5mm. Dźwigarki 3x8mm zamknięte na odcinku od żebra 3 do 9 balsą 3mm. Od żebra 1 do 3 skrzynka bagnetowa ze slejki 2,5mm owinięta z "haczykiem" mocną nicią (np. kewlarową) i zalana klejem. Łączniki skrzydeł duraluminium 3mm lub stal 2mm. Żbro 1 wklejone pod kątem 4 stopni. Guma modelarska łączy obie połówki skrzydeł. Poprawne zaklinowanie skrzydeł zapewnia kołek centrujący wklejony "distalem" u nasady skrzydeł. Do żebra 7 doklejone klocki lipowe, do których wkrętami mocujemy zastrzały wykonane z listewek sosnowych i odcinków bowdenów. Pełnią one funkcję dekoracyjną i mogą one być pominięte.

 

Usterzenie:
Statecznik pionowy z balsy 10 i 7mm, żeberka z balsy 3mm, w górnej części ściany. Statecznik poziomy - balsa 10mm, żeberka i kesony - balsa 2mm, żeberka środkowe - balsa 3mm i 4mm. Ster - balsa 7mm zespolony drutem stalowym 2-2,5mm.

 

Oklejanie i malowanie:
Model w całości pokryty folią termokurczliwą "Oracover". Osłona silnika, zastrzały, malowanie ozdobne dwuskładnikowym samochodowym lakierem akrylowym (odpornym na metanol). Miejsca na folii przeznaczone pod malowanie odtłuszczone i przeszlifowane papierem ściernym "600". Znaki rejestracyjne z folii samoprzylepnej nakładane na model za pomocą folii transparentnej. Pragnę zwrócic uwagę na lekkie wykonanie modelu i prawidłowe wyważenie, które zostało uzyskane rozmieszczeniem wyposażenia sterującego, bez użycia ołowiu. Zachowanie równych płaszczyzn nośnych i kątów zaklinowania skrzydeł i stateczników ma decydujący wpływ na własności lotne modelu. Model łatwo startuje z ziemi i "z ręki". W locie do złudzenia przypomina aeroklubowego "Jaczka". Loty można uatrakcyjnić również przez zabudowę dodatkowego serwomechanizmu dla podwieszonego pod kadłubem spadochroniarza, wszak samolot często pełni swą rolę w sekcji spadochronowej.

 

Jerzy Gieruszczak

 

Dane Techniczne:

  • rozpiętość: 1440mm
  • długość: 996mm
  • masa: około 1900g

 

Komentarze   

 
Fun-Car
#3 Fun-Car 2016-12-03 10:47
mechanika pojazdowa Fun-Car: http://fun-car.pl/ z Warszawy zajmuje się diagnostyką auta każdej produkcji.
Posiadamy wykwalifikowany personel pracujący na nowoczesnych sprzęcie diagnostycznym Zachęcamy do umówienia się na wizytę u naszego mechanika z Warszawy za pomocą internetu.
Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie.
Szybko, łatwo i bez wychodzenia z domu!

Nasza oferta skierowana jest do osób prywatnych. Zapewniamy miłą i
fachowa obsługę, a także niższe ceny niż serwisach znanych marek, zachowując najwyższą jakość świadczonych usług.
Mamy doskonale wyposażony warsztat, pozwalający na szybkie zdiagnozowanie usterki i pozbycie się jej.
Cytować
 
 
ulotkarze
#2 ulotkarze 2016-12-02 21:56
Nasza firma to profesjonalna firma kolportażowa.
Naszym Celemm strategicznym jest wykonywanie usług na najwyższym poziomie,
jakości orsz zadowolenia Klienta. Zdobyliśmy szczytową pozycję w pierwszej 10-ce firm
tego segmentu rynku w województwie mazowieckim
W realizacji swojej misji kierujemy się zawsze starymi zasadami uczciwości i sumienności,
które stawiają na równi z obowiązującymi wymaganiami rynku.
Naszym klientom pomagaqmy w osiągnięciu zamierzonego celu marketingowego
oraz w dotarciu do jak największej liczby klientów.
Wewnątrz firmy obowiązujezasad a: ”Przekształcamy to, co wiemy, w to co robimy”.

Ulotkarze: http://ulotkarze.com.com to zespół profesjonalistów.
Co Nas wyróżnia? Skuteczność i uczciwość.
Dwa proste słowa, które gwarantują sukces i powodzenie misji
kolportażowej. Wysoka jakość, mila i profesjonalna
obsługa oraz elastyczność to kolejne plusy współpracy.
Cytować
 
 
Jan
#1 Jan 2015-05-31 21:03
Witam uprzejmie proszę o podanie nr.telefonu kontaktowego w sprawie planów jak-12M pozdrawiam
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież