Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Piper PA 15 Vagabound - relacja z budowy

Witam!
Jakiś czas temu zacząłem budowę modelu samolotu Piper PA 15 Vagabound o rozpiętości 1400mm (troszeczkę powiększone plany :P). Napędzał go będzie stary, poczciwy silniczek OS Max 20.

 Plany

Budowę zacząłem od skrzydeł, które okazały się dość proste w wykonaniu. Na przycięte kesony przykleiłem dźwigarek 3x8mm. Następnie po przypięciu listwy spływu oraz dźwigarka pomocniczego do deski, przystąpiłem do wklejania żeber. Przedtem jednak kilka z nich musiałem poskracać, aby zrobić miejsce na lotkę. Końcówki skrzydeł wykonałem z balsy 5mm.

Bardziej skomplikowanym etapem okazał się centropłacik. Po przeanalizowaniu dogłębniej planów, przystąpiłem do montażu. Zmniejszony został znacznie wznios skrzydeł ze względów estetycznych. Mam nadzieje, że poleci :P

Zdjęcia prawie gotowego skrzydła:

SkrzydłoSkrzydłoSkrzydłoSkrzydło

Zostały one oklejone białą folią Oracover.

Oklejone skrzydłoOklejone skrzydłoOklejone skrzydło

Lotki będą podpięte na jednym serwie, napęd stanowi drut o średnicy 3mm, przeprowadzony przez aluminiowe tulejki.

Napęd lotekNapęd lotek

Kadłub wykonany metodą również klasyczną, z balsy 3mm, listewek sosnowych 4x4mm oraz kilku wręg ze sklejki 3mm.

Na początek skleiłem cyjanopanem dwie deski balsy ze sobą, a następnie przeniosłem na nią plany. Po wycięciu otrzymałem burtę kadłuba.

Burty kadłuba 

Następnie przykleiłem do nich listewki sosnowe. Kolejnym etapem jest wklejenie wręg oraz jedna z najtrudniejszych czynności - sklejenie obu połówek. Troszeczkę pokombinowałem, ale się udało. Trzeba pamiętać, aby zachować oś symetrii! Po zespoleniu ścian kadłuba razem przykleiłem balsę z góry i z dołu oraz powzmacniałem wręgi tkaniną szklaną.

KadłubKadłub

Stateczniki modelu wykonane są z pełnej balsy 4mm. Ster wysokości połączony jest ze sobą drutem 3mm. Koło ogonowe wkleiłem do steru kierunku, aby było skrętne. Usterzenie na sztywno przykleiłem do kadłuba.

 

Wygiąłem drut na podwozie, które następnie będzie spawane. Mam nadzieje, że przy mocniejszych lądowaniach wytrzyma :) Podwodzie przykręcone jest do kadłuba w czterech miejscach.

Piper 006

Zrobiłem mocowanie silnika oraz napędy sterów. Silnik został przykręcony do łoża, ono do sklejkowej skrzynki. Zostanie ona wraz ze ścianą ogniową oraz miejscem gdzie będzie zbiornik pomalowano żywicą. Jest to bardzo ważne, ponieważ paliwo może wyżreć sklejkę oraz balsę!!!

Model po zmontowaniu prezentuje się następująco:

Piper 017PrzymiarkiPiper 019

 

Wkleiłem półkę pod zbiornik, a następnie pomalowałem ją rzadką żywicą oraz zakleiłem przód modelu balsą.

Kadłub oraz stateczniki są również oklejone białą folią oracover.

Oblot modelu odbył się "na szybko", tzn. bez bocznych szybek, osłony oraz bez dokończonego malowania. Startowałem z wąskiego, wykoszonego pasa trawy. Po krótkim kołowaniu przystąpiłem do startu, który udał się dopiero za trzecim razem. Był to mój pierwszy start z ziemi! :) Poniżej zdjęcia z oblotu.

Piper 020Piper 021Piper 022Piper 023Piper 024

Komentarze   

 
prace remontowe
#6 prace remontowe 2017-09-13 01:58
Nareszcie coś konkretnego w tym internecie.
Cytować
 
 
Damian Cebulski
#5 Damian Cebulski 2017-07-28 02:34
Naprawdę fajna strona. Dzięki !
Cytować
 
 
Grzesiek Łazarz
#4 Grzesiek Łazarz 2017-06-06 18:09
Świetna strona, będę częściej zaglądał :)
Cytować
 
 
Janusz
#3 Janusz 2013-10-02 07:02
Czy mógłbyś na maila przysłać mi kilka zdjęć jak rozwiązałeś przód? Z jakiej sklejki zrobiłeś pudełeczko? Czy w jakiś sposób w środku je wzmacniałeś? Za podpowiedzi będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam, Janusz :)
Cytować
 
 
Qufol
#2 Qufol 2013-10-01 20:49
Cytuję Janusz:
Witaj. Model bardzo mi się podba. Włąśnie przymierzam sie do jego budowy. Mam jednak pytanie: widzę, że inaczej rozwiązałeś przód modelu i mocowanie silnika niż w oryginale. Osłona silnika z laminatu?
Pozdrawiam, Janusz.

Tak jest, osłona jest z laminatu. Przód modelu kończy się na wrędze nr 2, do niej przyklejony jest 'domek', do którego jest przykręcone łoże silnika (widać na zdjęciach). Można by zastosować dłuższe łoże, ale niestety nie miałem... ;-)
Cytować
 
 
Janusz
#1 Janusz 2013-10-01 12:31
Witaj. Model bardzo mi się podba. Włąśnie przymierzam sie do jego budowy. Mam jednak pytanie: widzę, że inaczej rozwiązałeś przód modelu i mocowanie silnika niż w oryginale. Osłona silnika z laminatu?
Pozdrawiam, Janusz.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież