Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak dokładnie wykonać listwę spływu

Krawędź spływu - to linia łącząca ostrza kolejnych profili płata, czyli tylna część skrzydła, gdzie zbiegają się strugi powietrza znad i spod skrzydła.

Schemat splywu

rys. Schemat A i B


Spływ występuje w każdym modelu. Występuje on na skrzydłach, statecznikach a także wirniku śmigłowca. Nas będą interesować tylko skrzydła i stateczniki (konstrukcyjne). Dziś można łatwo kupić w sklepach modelarskich gotowe listwy spływu, jednak nie zawsze mają takie wymiary i kształty jakie potrzebujemy ( gdy listwa spływu jest zbieżna). Komplikacje zaczynają się gdy płat ma zmienny przekrój lub lotki mają przekrój na jednym końcu inny niż na drugim. Co zrobić w takim wypadku??? Rozwiązanie jest proste należy przygotować sobie prosty przyrząd za pomocą którego łatwo i dokładnie wykonamy listwę spływu nawet jeśli jest ona zbieżna. Przygotowania zaczynamy od zebrania wymiarów. Potrzebne nam wymiary to wysokość na początku listwy spływu (y), wysokość na końcu listwy spływu (x) i szerokość (d). Jeśli nasz spływ ma być zbieżny będziemy mieli zamiast trzech wymiarów,  sześć wymiarów po trzy z każdego końca. Gdy posiadamy już potrzebne nam wymiary (odczytane z planów) możemy przystąpić do obliczenia pozostałych wymiarów tym razem nie dotyczących wielkości naszej listwy spływu lecz jej umiejscowienia na naszym przyrządzie obróbkowym. Dla elementów zbieżnych musimy policzyć te wymiary na obu końcach (c1;c2;e1;e2;l1;l2) Do tego celu korzystamy z wzorów wynikających z twierdzenia Talesa

c/(c+d)=x/y

cx+dx=cy

dx=cy-cx

 

c=dx/(y-x)

e=[c+d(z-y)]/y

l=c+d+e

UWAGA! Nas interesują do obliczeń wzory koloru czerwonego. Wzrory czarne to pokazene wyprowadzenie z Twierdzenia Talesa!!!

 

Teraz gdy już mamy wszystkie potrzebne nam wymiary do rozpoczęcia pracy musimy przygotować:

  1. Prostą dobrze wyszlifowaną gładką deskę (el.1), która posłuży nam za podstawę naszego „przyrządu”.
  2. Listewkę sosnową (el.2) powinna być o 2 mm większa od największej pożądanej wysokości naszej listwy spływu
  3. Listewkę balsową el.(3) z niej wykonamy naszą listwę spływu. Jej szerokość powinna odpowiadać największej pożądanej szerokości naszego spływu, a jej wysokość powinna być minimalnie większa od największej pożądanej wysokości naszej  listwy spływu.
  4. Dwustronna taśma klejąca na której będziemy mocować elementy 2 i 3 do naszej podstawy (el.1)
  5. Klocek z papierem ściernym 80 i 150 (el.4)
 
Jeżeli już wszystko mamy przygotowane możemy przystąpić do pracy. Zaczynamy od naniesienia ołówkiem cienkich linii z wymiarami z naszych obliczeń na deskę – podstawę (zielone linie na schemacie A).
Splyw 004 Następnie przyklejamy na taśmie klejącej elementy 2 i 3 do naszej podstawy w miejscach wyznaczonych przez namalowane linie. Uwaga! W obliczeniach powinno się uwzględnić grubość taśmy klejącej około 0.3mm
Splyw 001Splyw 002 
Gdy mamy już wszystkie elementy stabilnie zamocowane możemy przystąpić do obróbki. Bierzemy klocek z papierem ściernym i najpierw papierem 80 obrabiamy zgrubnie wykonując jednostajne ruchy klockiem. Następnie obracamy klocek i papierem 150 wykańczamy nasz spływ. Należy pamiętać że nie możemy zdzierać ani podstawy (el.1) ani naszej listewki sosnowej (el.2) gdyż spowoduje to zmianę wymiarów przez co nasza listwa spływu będzie wykonana niedokładnie. Można temu także zapobiec przyklejając taśmę klejącą na klocku w miejscach gdzie będzie się on stykał z elementami, które mają zostać nienaruszone, tak aby klocek ślizgał się na taśmie po tych elementach
Splyw 003 
Po skończeniu obróbki odklejamy naszą listwę spływu. Jest ona gotowa do zamontowania w naszym skrzydle. Uwaga! Taśma dwustronna może posiadać bardzo mocny klej co utrudnia jej odklejenie po skończonej obróbce dlatego przed przyklejeniem można trochę ją osłabić przyklejając kilkukrotnie do dłoni.
W przedstawiony powyżej sposób możemy wykonywać większość elementów o przekroju trójkątnym nie tylko listwy spływu.

Komentarze   

 
financing car
#9 financing car 2019-01-01 01:18
best auto loan rates today
Cytować
 
 
refinance auto loan
#8 refinance auto loan 2018-12-31 14:09
best 84 month auto loan rates
Cytować
 
 
used car loan
#7 used car loan 2018-12-31 06:33
auto loan rates
Cytować
 
 
best car loans
#6 best car loans 2018-12-30 19:17
auto loan rates today
Cytować
 
 
musa auto finance
#5 musa auto finance 2018-12-25 11:33
auto loan rates
Cytować
 
 
refinance auto
#4 refinance auto 2018-12-25 00:15
best auto loan rates today
Cytować
 
 
seks anonse
#3 seks anonse 2018-10-31 09:04
I will right away snatch your rss as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or
newsletter service. Do you have any? Please allow
me understand in order that I may just subscribe. Thanks.
Cytować
 
 
profile7662
#2 profile7662 2018-10-28 09:54
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://gaestebuch.handpuppenzoo.de/public/img-1539195619.jpg
Cytować
 
 
JurgenSmall
#1 JurgenSmall 2017-11-20 13:48
I have checked your site and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in google, but there
is a tool that can help you to create 100% unique content, search
for: Boorfe's tips unlimited content
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież