Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Oklejanie modelu folią termokurczliwą

Jak okleić skrzydła modelu folią termokurczliwą krok po kroku...

Na początek kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać aby wyszystko poszło po naszej myśli, a więc:

 • Dobieramy kolor foli jaki tylko nam się podoba (artykuł opisuje oklejanie folią ORACOVER), kolory można podzielić na 2 rodzaje: transparentne czyli przezroczyste (zdjęcie) oraz pełne czyli takie, które w całości zakrywają konstrukcję. Oczywiście proponuję unikać jasnych kolorów osobom słabo widzącym.
 • Skrzydła oraz całe stanowisko pracy powinno być czyste ponieważ folia dość dobrze przyciąga kurz a skrzydła jak są zakurzone mogą powodować to, że folia słabiej się przyklei, warto też przeszlifować je drobnym papierem np. 600 i przetrzeć papierem toaletowym.

Oklejanie 002Oklejanie 004

 • Należy pamiętać aby nie zrywać podkładu foli zaraz po przycięciu jeżeli nie jest ona używana, zapobiegnie to jej zakurzeniu i sklejeniu.
 • Używane przez nas żelazko to najzwyklejsze domowe żelazko, którego używa się do prasowania (są też specjalne żelazka do oklejania modeli ale moim zdaniem są niewygodne).
 • Jeśli w skrzydle mamy łączenie kabli można je zabezpieczyć taśmą przed oklejeniem aby się nie rozłączyły... Po olejeniu nie będziemy już mieli do nich dostępu!

Oklejanie 003

 • Do naprężania foli używamy opalarki.
 • Naprężanie foli zostawiamy na koniec.
 • Podczas oklejania należy unikać marszczenia, zaginania, zwijania foli.
 • Oklejanie rozpoczynamy od dolnej powierzchni skrzydeł!!
Oklejanie 001Oklejanie 021

Oklejanie

  1. Przycinamy folię tak wystawała mniej więcej po 1cm od każdej krawędzi oklejanej powierzchni (naddatki obcięte zostaną później) tak aby nigdzie nie brakowało foli, jeśli oklejamy zaokrągloną końcówkę skrzydła naddatek należy zostawić nieco większy tak aby można było folię chwycić i naciągnąć, dzięki temu nie trzeba będzie jej nacinać dużo razy.
  2. Oklejanie 005Oklejanie 010

  3. Z przyciętego fragmentu foli zrywamy podkład i przykładamy do skrzydła tak aby z każdej strony wystawał jej nadmiar (krawedź spływy potrzebuje najmniejszy nadmiar wystarczy około 1-2mm).

   Oklejanie 006

   Po ustawieniu foli możemy przystąpić do przyklejania jej średnio rozgrzanym żelazkiem tzn. temperatura powinna być taka żeby folia lekko przyklejała się do skrzydła, nie przyklejamy foli odrazu na wysokiej temperaturze! W zależność od rodzaju żelazka są to różne ustawienia pokrętła jednak z reguły jest to mniej więcej połowa skali. Klejenie odbywać się powinno wzdłuż dźwigara, a następnie żeberek i krawędzi. Wykonujemy ruchy ciągłe tak aby na foli nie pojawiały się zafalowania. Całość przyklejamy na średniej temperaturze!

  4. Oklejanie 007

  5. Gdy folia jest już w całości przyklejona zwiększamy temperaturę na praktycznie maksymalna i poprawiamy krawędzie ponieważ tam folia musi być przyklejona najmocniej (zapobiegnie to "ściąganiu" się jej podczas naprężania). Następnie można obciąć nadmiar foli równo z krawędzią spływu oraz natarcia, nigdzie nie robimy zakładek. Po obcięciu wszytkie krawędzie możemy jeszcze raz poprawić żelazkiem tak żeby nic nie odstawało. Folię pozostawiamy nie napreżoną!
  6. Oklejanie 008Oklejanie 009Oklejanie 014

  7. Jeśli wszystkie powierzchnie dolne skrzydeł mamy oklejone możemy przejść do oklejania górnych części skrzydeł, przebiega to w taki sam sposób jak oklejanie dołu jednak podczas przycinania foli należy pamiętać o zakładkach czyli foli którą zawiniemy za spód skrzydła: na natarciu zakładka powinna wynosić około 5-8mm zaś na spływie około 2mm bardzo wygodnym narzędziem do przycinania zakładek jest listwa metalowa o grubości ok. 2-3mm kładziemy ja wtedy na krawędzi spływu i wzdłuż niej tniemy folię dzięki temu mamy gotową zakładke podobnie należy zrobić przy krawędzi natarcia, oczywiście używamy jej dopiero gdy folia jest już przyklejona do skrzydła. Zakładki przyklejamy bardzo wsoką temperaturą.
  8. Oklejanie 015Oklejanie 013Oklejanie 016

  9. Końcówki skrzydeł także należy oklejać wysoką temperaturą. Podczas oklejania okrągłych części folię można naciągąć a w miejscach gdzie naciągnąć się już nieda nacinamy nożykiem.
  10. Oklejanie 011Oklejanie 012

  11. Ostatnim etapem oklejania jest naprężanie. Do tego celu wykorzystujemy opalarkę należy jednak bardzo uważać aby podczas naprężania nie przegrać foli i zrobić dziury. Naprężanie wykonujemy z odległości około 30cm w zależności od mocy opalarki. Napreżane skrzydło należy położyć na równej powierzchni i docisnąć do wystygnięcia ponieważ podczas napreżania folia się kurczy i może nam pokrzywić skrzydło! W przypadku gdy ktoś nie posiada opalarki skrzydło można również naprężyć żelazkiem z wysoką temperaturą jednak po żelazku mogą pozstawać ślady w postaci rys...
  12. Oklejanie 017Oklejanie 018

  13. Na końcu można wyciąć otworki i poprawić żelazkiem.
  14. I jeszcze dodatkową rzeczą jest zrobienie zwichrzeń skrzydła na końcówkach tzn. podniesienie ich o kilka milimetrów zapobiega to "zwalaniu się" modelu przy małych prędkościach, aby zrobić takie coś należy podeprzeć końcówkę przedmiotem o grubości ok 3-4mm w naszym przypadku listewka i naprężyć folię tam gdzię zafalowała się jej powierzchnia, następnie trzymamy tak długo aż wystygnie. Zwichrzenie mamy gotowe. Uwaga zwichrzenia na prawym i lewym skrzydle powinny być takie same!

  Oklejanie 019

  • Pamiętajcie aby na początku nie zrażać się do oklejania nie jest to łatwe i może nie wyjść za pierwszym razem! Ważną właściwością folii jest to, że gdy się źle przyklei można ją oderwać i spróbować ponownie przyleić!

  Komentarze   

   
  79Johnnie
  #3 79Johnnie 2018-08-01 03:49
  I can see that your page probably doesn't have much traffic.
  Your articles are awesome, you only need more new readers.
  I know a method that can cause a viral effect on your
  site. Search in google: dracko's tricks make your content go viral
  Cytować
   
   
  Damian Cebulski
  #2 Damian Cebulski 2017-07-28 00:17
  Fajnie napisane, dodaję do "często odwiedzanych" ;)
  Cytować
   
   
  Janusz Miskiewicz
  #1 Janusz Miskiewicz 2017-06-11 21:07
  Hej, czemu czy tylko mi tak długo ładuje się strona ?
  Cytować
   

  Dodaj komentarz


  Kod antyspamowy
  Odśwież